Ekip Oto Hüseyin | 0544 791 69 19

Periyodik Bakım Nedir?

Periyodik bakım nedir?

Araçların belirli aralıklarla filtrelerinin ve sıvılarının kontrol edilip değişiminin yapıldığı zamana periyodik bakım denir.

Periyodik bakım nerede yaptırılır?

Öncelikle periyodik bakım aracınız yeni ise garanti kapsamı vs. gibi durumlar için serviste yapılması gerekir. Ama maliyet açısından biraz daha tuzlu olabilir. "Peki serviste periyodik bakım yaptırmanın avantajları nedir?" diye soracak olursak cevap ne olur. Aracınız garanti kapsamında ise garantisinin bozulmaması, yapılan iş ve kullanılan parçanın faturalı ve garantili olması, aracın daha önce hangi parçaları değişmiş ne zaman bakıma girmiş rahatça sorgulanabilir olması ve en önemlisi sizin aracınız ile ilgili eğitim ve tecrübe edinilmiş olmasıdır. "Servis dışında periyodik bakım yaptırılmasının artıları nedir?” sorusunun cevabı ise birincisi birden fazla ürün marka ve fiyat seçeneğidir, ikincisi ise işçilik tutarının daha az olmasıdır. Fakat maliyeti düşürmek adına yapacağınız her hamle aracınızda erken yıpranan parçalar ya da farklı birtakım arızalara sebebiyet verebilir bu durumda aslında dolaylı yoldan cebinizden yine para çıkmış olur.

Periyodik bakımda hangi parçalar değişir?

Periyodik bakım seti olarak hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı standart olarak değişen parçalardır. Fakat bunun dışında periyodik bakımlarda genel rutin kontroller de yapılır bu kontroller fren sistemi, far aydınlatma, ön takım ve amortisörler, buji ve akü kontrolleridir. Periyodik bakımda gerekli görülen değişmesi gereken parçalar da değiştirilir.

Telefon
WhatsApp
İnstagram
Telegram